Co robić z niepotrzebnymi ubraniami?

Co masz zrobić z niepotrzebnymi ubraniami, jeżeli zrobiłaś już generalne porządki w garderobie?

Nie da się ukryć, że toniemy w ciuchach. Wydaje mi się, że każdy z nas mógłby spokojnie przeżyć bez nowych ubrań co najmniej kilka lat. Widząc sterty szmat walających się po garderobach oraz ilość secondhandów wszelkiej maści, mam wrażenie że moglibyśmy również zaprzestać produkcję nowych ubrań na jakiś czas. 😀

Porządkowanie i co dalej?

Kiedy mówi się o porządkowaniu, często zapominamy o bardzo ważnym aspekcie jakim jest pozbywanie się rzeczy. Nie wolno nam bezwiednie wyrzucać sterty ciuchów na śmietnik.

Gdy szukałam różnych informacji na temat Marie Kondo (moja inspiracja), trafiłam na ciekawą opinię Kasi z Ograniczam Się. Kasia zwróciła uwagę, że wszystko pięknie, ale sławnej Japonki nie interesuje, co się dzieje z niepotrzebnymi rzeczami. Uprzedzam, że oglądałam tylko 3 odcinki programu Marie na Netfliksie, więc jeśli się mylę, to mnie poprawcie, ale widziałam tam mnóstwo worków na śmieci i nikt nie mówił, co robią z nimi uczestnicy programu. Pamiętam, że tylko w jednym odcinku kobieta oddała ubrania po zmarłym mężu fundacji albo sklepowi charytatywnemu (z ang. charity shop).

Samo oczyszczanie przestrzeni nie kończy problemu, jakim jest nadmiar przedmiotów. Podczas sprzątania należy pamiętać o możliwie jak najlepszej segregacji. I na pewno łatwiej jest segregować podczas samego porządkowania, wystarczy stworzyć sobie kilka stert i odkładać poszczególne rodzaje odpadków (np. papier, plastik, zmieszane…) albo w przypadku ciuchów: „zostaje”, „do oddania”, „do sprzedaży”, „jeszcze nie wiem”.

Problem niepotrzebnych ubrań

Dzisiaj już nie tak łatwo oddać niepotrzebne ubrania. Nie możesz liczyć na to, że każdy gorzej usytuowany człowiek przyjmie Twoje ciuchy z otwartymi ramionami. Często nawet domy samotnej matki i inne podobne ośrodki nie potrzebują już żadnych ubrań, bo nie mają gdzie ich przechowywać. Podobnie jest, patrząc na problem globalnie. Nam, „wielkiemu miłosiernemu Zachodowi” wydaje się, że robimy dobry uczynek oddając ubrania np. do Afryki albo o zgrozo! do Azji. Ludzie z krajów wschodnich szyją dla nas ubrania, a jak nam się znudzą, to je zwracamy, myśląc o sobie „jacy jesteśmy wielkoduszni”. Przepraszam, za tę ironię, ale inaczej nie potrafię się wypowiedzieć w tym temacie. I dodam dla usprawiedliwienia, że należałam do ludzi myślących zbyt płytko o tej kwestii.

Problem nieużywanych ubrań jest trudny i wzbudzający emocje. Postaram się Wam jakoś wyłuścić po kolei własne pomysły na pozbycie się ciuchów z jak najmniejszą szkodą dla środowiska. Najlepsze dla naszej planety byłoby nieprodukowanie ŻADNYCH odpadów, ponieważ śmieci nie znikają, gdy je przeniesiemy do kontenera. U mnie zalega trochę nieużywanych ubrań, ponieważ część z nich czeka na sprzedaż a część na wymianę. Czy chciałabym, żeby zniknęły? O tak (!), ale chcąc pozbyć się nieużywanych ciuchów, muszę pamiętać o środowisku.

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

Segregacja (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś)

Porządkując garderobę należy ustalić sobie konkretne stosy. Warto porozdzielać rzeczy na  te „do sprzedaży”, „do oddania” oraz na te, z którymi nie wiemy jeszcze co dokładnie zrobić. Jeżeli zrobiłaś porządki i wrzuciłaś wszystko do jednego worka, po prostu przenosisz bałagan a nie pozbywasz się go. Może ten punkt nie odpowiada na zadane pytanie, ale musimy go wykonać zanim zaczniemy pracować nad niepotrzebnymi ciuchami.

Zdatne ciuchy sprzedaj

Zapewne masz w swojej szafie ubrania, które noszą niewielkie ślady użytkowania a może nawet mają jeszcze metki, ale nie sprawdziły się w Twojej garderobie. Na szczęście w internecie i nie tylko istnieją miejsca, dzięki którym uzyskamy trochę grosza z tych słabych wyborów ubraniowych. Ja sprzedaję na Vinted i przez jakiś czas korzystałam również z OLX. Inne miejsca warte uwagi to Allegro, eBay lub Szafa.pl. Zauważyłam też, że wiele osób sprzedaje ubrania na Insta Stories, co wcale nie jest takim złym pomysłem. Dzisiaj stories ma większą oglądalność niż tradycyjny feed, więc zapytaj swoich obserwatorów, czy chcieliby zobaczyć ciuchy, które chcesz sprzedać.

Przy sprzedaży bardzo istotne są dobre zdjęcia. Podobno lepiej sprzedają się ubrania sfotografowane na sylwetce niż na leżąco czy wieszaku. Ale myślę, że najważniejsze jest dobre światło i realny kolor ubrania na zdjęciu.

Polecam nie wybierać na sprzedaż zbyt wielu miejsc na raz, ponieważ możemy przypadkiem zapomnieć o aktualizacjach. Niektórzy ratują się dopiskiem : „sprzedaję na innych grupach”.

Znajdź grupy na facebooku

Á propos grup, poszukaj na facebooku działających społeczności, gdzie będziesz mogła sprzedać niepotrzebne ubrania. Istnieje na FB opcja Marketplace, ale ja z niej skorzystałam raz i nie sprzedałam nic. Wydaje mi się, że barierę stanowi to, że zbyt wiele tam postów. Warto rozejrzeć się za mniejszymi grupami osiedlowymi albo dzielnicowymi. Ja korzystam z grupy na Wawrze, ludzie tam oddają naprawdę dziwne rzeczy i o dziwo szybko znajdują zainteresowanie. Ostatnio na takiej grupie oddałam część ubrań, które były czyste i niezniszczone, ale zupełnie nie chciało mi się ich sprzedawać, bo wysyłka byłaby droższa niż wartość ubrania. Następnego dnia po wstawieniu posta, ubrania trafiły do nowej właścicielki. Taka mniejsza, ale nie za mała grupa jest też stosunkowo lepsza niż taka na całe miasto jakim jest Warszawa, ponieważ istnieje szansa, że Twój post tak szybko nie zatopi się pośród innych.

Wykorzystaj swoją inwencję twórczą

Z bawełnianych t-shirtów możesz zrobić szmatki do czyszczenia. Zamiast kupować nowe ręczniczki do kuchni, z powodzeniem możesz wykorzystać to, co już masz. A jeżeli posiadasz jakieś ładne materiały np. ozdobne chustki, szarfy i szaliczki możesz je zużyć na pakowanie prezentów! Pomyśl o tym, jak dużo bardziej ekologiczne jest pakowanie prezentów w materiał niż w kolorowy błyszczący papier. Już w następnym miesiącu święta, więc to najlepszy czas na takie do it yourself.

Do komisu

Oprócz tradycyjnej sprzedaży możesz udać się do komisu, w którym ktoś sprzeda ubrania za Ciebie. Ja jeszcze nie próbowałam tej opcji, ale mam kilka rzeczy z wyższej półki i przymierzam się do oddania ich w komis internetowy Chosen By. Czasami warto podeprzeć się jakąś platformą sprzedażową, która ma większe zasięgi niż Twoje konto na instagramie lub Vinted. Poszukaj też komisów stacjonarnych we własnym mieście. Słyszałam kiedyś, że w komisach nie uzyskasz zbyt dużych kwot za swoje ubrania (i wiadomo, że biorą procent od sprzedaży), ale jeśli straciłaś pomysły, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami, spróbuj tej opcji.

Wymień się

Wymień się ubraniami z kimś innym. Jeśli chcesz się pozbyć niepotrzebnych ubrań, a jednocześnie szukasz czegoś nowego dla siebie, wymiana może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Możesz zwołać grupę koleżanek i wspólnie zorganizować imprezę swapową albo dołączyć do jakiegoś wydarzenia w swoim mieście.

Poszukaj odpowiedniej placówki

Bycie dobrodusznym nie oznacza, że jak pojedziesz do pierwszej lepszej placówki jak Dom Samotnej Matki, przyjmą Cię z uśmiechami na twarzy. Takie miejsca dokładnie wiedzą czego brakuje i często to nie są ubrania, ale na przykład środki higieniczne. Więc jeżeli naprawdę chcesz pomóc, najpierw musisz zadzwonić do konkretnej palcówki i spytać, czy czegoś nie potrzebują. Czasami organizacje prowadzą akcje dla potrzebujących związane z porą roku i zbierają zimowe kurtki i płaszcze, więc zwróć uwagę, że możesz przechować swoje letnie bluzeczki, a dziś pozbyć się części typowo zimowych ubrań. Ja jeszcze nie próbowałam tej opcji, ale dzisiaj wiem, że należy pomagać z rozsądkiem a nie przerzucać problem na placówki charytatywne.

Zanieś do kontenera

Opcja wygodna, ponieważ wystarczy znaleźć konkretny kontener. Wiem, że sprawa kontenerów PCK i podobnych (choć ja dawno PCK kontenera nie widziałam, korzystam z innego, który mam najbliżej mieszkania) wzbudza kontrowersje. Wzbudza dlatego, że nie wiemy co z tymi ubraniami się dzieje i że są po prostu sprzedawane do secondhandów a nie oddawane potrzebującym. Po pierwsze: wiele z tych ubrań, które wyrzucamy, nie nadają się do noszenia. Po drugie: ubrań jest po prostu za dużo a organizacjom bardziej przydałyby się pieniądze uzyskane z tych ciuchów niż same ciuchy. Co się dzieje z ubraniami, które wrzucamy do kontenera? Niektóre rzeczywiście trafiają do potrzebujących, inne są sprzedawane do sortowni, która natomiast sprzedaje je na eksport, do secondhandów lub na czyściwo przemysłowe. Nie jest to sytuacja idealna, ponieważ najlepiej byłoby gdyby tych ubrań nigdy nie wyprodukowano.

Jeśli nadal jesteś podejrzliwa, pozwolę sobie podać informacje, które zebrała Katarzyna Kędzierska z bloga Simplicite. W poście z 2018 roku podaje, że udało jej się skontaktować z firmą Wtórpol, która wykazała, że w 2016 roku zysk netto firmy wyniósł 3 miliony 317 tysięcy złotych, natomiast na działania Fundacji Eco Textil zostało przekazane 1 milion 600 tysięcy. To była jedna z akcji, które Wtórpol wspierał i dzięki niemu zakupiono 800 rowerów rehabilitacyjnych (każdy o wartości 2000 zł). Łączna kwota przekazana na rzecz fundacji może wynosić nawet 2 miliony złotych co jest niemałą pomocą.

Postaw przy śmietniku

Ostateczna opcja z ostatecznych i nie wolno z niej korzystać zbyt często. Jeśli wykorzystałaś wszystkie opcje i nadal posiadasz rzeczy do oddania, włóż je do worka, naklej karteczkę z napisem „Ubrania, rozmiar xxx” i postaw przy śmietniku. Ta opcja działa najlepiej przy śmietnikach, gdzie wiele osób ma dostęp. Istnieje szansa, że ktoś odbierze ten worek, znając jego zawartość (po to ten napis). Bo przy takich śmietnikach często ludzie zostawiają dobre meble albo zdrowe kwiaty, więc Ty możesz spróbować z ubraniami. Uwaga! Na zamkniętych osiedlach prawdopodobnie ten sposób nie zadziała i worek zostanie wrzucony do zmieszanych.

artykuły dodatkowe:

https://www.pomaganieprzezubranie.pl/drugie-zycie-ubran-czyli-co-robimy-z-nienoszona-odzieza

Gdzie trafiają ubrania, które oddajemy na cele charytatywne

Drugie życie ubrań

Gdzie sprzedawać ubrania

I ważny post Arety Szpury – sortownia ubrań została pokazana w programie Top Model. Widok tych wszystkich szmat jest zatrważający.

https://www.instagram.com/p/B4MkYtMF7M-/

Może zainteresuję Cię również:

Zapraszam Cię na mojego instagrama, gdzie lepiej mnie poznasz i będziesz mieć możliwość podejrzenia moich usług na żywo – już teraz, gdy wejdziesz na mój profil – wejdź w zapisane story „szafa kapsułowa”.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *