Dlaczego warto robić moodboard stylu?

Analizując, budując i transformując własny styl warto podeprzeć się obrazami. Fotografie często przekazują dużo więcej niż słowa i są wykorzystywane do opisywania idei oraz pomysłów. Warto wykorzystać ten potencjał obrazu podczas pracy nad stylem. Nim przystąpisz do budowania garderoby, poświęć czas na przyjemną pracę jaką jest tworzenie moodboardu.

Co to jest moodboard

Moodboard to nic innego jak tablica inspiracji. Tę metodę wykorzystuję najczęściej, aby opisać klimat sesji zdjęciowych, nad którymi pracuję, ale z powodzeniem wykorzystuję taką tablicę do opisywania personalnego stylu. Na takiej tablicy powinny się znaleźć zdjęcia, które Cię inspirują i dobrze przedstawiają Twój styl albo styl, do jakiego dążysz. Na tablicy mogą się znaleźć konkretne stylizacje a nawet kolory, które nosisz najczęściej.

Kwestie techniczne

Nie narzucam Ci sposobu, w jaki masz stworzyć własny moodboard. Możesz powycinać obrazki z gazet albo poszukać ich w internecie, wydrukować i powyklejać nimi kartkę. Pokażę Ci natomiast, w jaki sposób ja stworzyłam swój moodboard.

Do wyszukiwania odpowiednich obrazów polecam Pinterest, ponieważ jest świetną i łatwą w obsłudze aplikacją. W wyszukiwarce Pinteresta wpisuję interesujące mnie hasło np. „classic style” albo „paris chic” (hasła wpisuję wyłącznie po angielsku). I wyświetla się zbiór obrazów przypisanych do kategorii.

Znajdź obrazy

 U góry wyświetlają się dodatkowe hasła, które mogą Cię pokierować ku węższym zagadnieniom. Jeśli klikniesz na obrazek, poniżej pojawią się kolejne podobne. Można tak przepaść na kilka godzin, więc uważaj! ;D

Obrazy możesz zapisać zarówno na dysku jak i w samej aplikacji. Możesz stworzyć tablicę (dokładnie tak się to nazywa!) i przypinać do niej obrazy. Ja mam tablicę nazwaną „personal style” i mam tam wszystko, co wpadnie mi w oko i pasuje do wizji, jak chcę się ubierać. Na tablicy mam zarówno letnie jak i jesienno-zimowe stylizacje a także podgląd kolorów. Obecnie muszę tę tablicę zaktualizować, ale wstawiam podgląd poniżej.

Stwórz tablicę

Możesz poprzestać tylko na tablicy w internecie, ponieważ zawsze będziesz miała ją pod ręką. Ale jeżeli podchodzisz do sprawy poważnie, proponuję Ci wybrać kilka najważniejszych fotografii i  je wydrukować. Jak ja to robię? Do tworzenia fizycznej tablicy na kartce A4 korzystam z kolejnego programu (nie, nikt mnie nie sponsoruje), który nazywa się Canva. Canva jest darmową aplikacją do tworzenia wszelkich grafik, projektów, prezentacji a nawet ślicznych układów na insta story. Aplikacja jest wyjątkowo intuicyjna i dlatego ją polecam. W Canvie wybierasz interesujący Cię format, może to być np. klasyczne A4 albo prezentacja. Następnie ładujesz swoje wybrane zdjęcia i możesz je dowolnie poukładać. Najlepiej to widać na screenach poniżej.

Obrazy możesz dowolnie przycinać i dopasowywać.

Wybierz kolorystykę

Jeżeli zależy Ci, aby wyłuskać ze swojego moodboardu konkretne kolory, warto przyjrzeć się innej darmowej aplikacji, która nazywa się Coolors. Nie musisz się do niej logować, wystarczy kliknąć na „Generate” a następnie na „Pick colors from image”. Możesz załadować to, co stworzyłaś w Canvie albo wybrać tylko jeden obrazek. W tej aplikacji świetne jest to, że możesz stworzyć zestaw kolorów najeżdżając na konkretne fragmenty obrazów.

Gdy wybierzesz kolory, które mają dominować w Twojej garderobie, kliknij na „Collage”. Wiadomo, że ta aplikacja służy trochę innym celom, ponieważ masz tam zapisaną numerację kolorów, co przydaje się w grafice. Ale pomyślałam, że podzielę się z Tobą ciekawym rozwiązaniem. Poniżej kolaż, jaki powstał w programie.

Dlaczego moodboard przydaje się do budowania stylu

Zalety tworzenia moodboardu przed przystąpieniem do pracy nad stylem pomaga wyklarować własną wizję i niesie więcej znaczenia niż tylko wypisanie określników na własny styl. Posiadasz w jednym miejscu wszystko, co Cię inspiruje. Taka tablica sprawia, że Twój umysł fokusuje się na konkretnych rzeczach i łatwiej jest dokonywać wyborów stylizacyjnych. Jeśli długo posiedzisz na poszukiwaniu odpowiednich obrazów, istnieje szansa, że zakodujesz w głowie konkretny schemat i na ewentualnych zakupach będziesz zwracać uwagę wyłącznie na rzeczy pasujące do Twojej wizji.

Daj mi znać, czy podoba Ci się taki bardziej praktyczny post.  

W plannerze zakupowym, który dla Ciebie przygotowałam, pierwszym ćwiczeniem jest właśnie stworzenie własnego moodboardu. Dopiero potem możesz wypełnić kolejne podpunkty i opisać swój styl słowami i wybrać konkretną bazę ubraniową.

Może zainteresuje Cię także:

Zapraszam Cię również na mój instagram. Dołącz do sympatycznej społeczności, gdzie rozmawiamy o lepszej modzie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *