Dlaczego warto znać swój typ kolorystyczny

Czym jest analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna to metoda, która wspomaga pracę nad spójnym wizerunkiem. Dzięki niej dowiadujesz się, jakie kolory współgrają z Twoją urodą. Podstawą do określenia typu jest koloryt cery, barwa tęczówki, kolor ust, piegów i znamion oraz naturalny kolor włosów.

W podstawowej wersji mamy 4 typy kolorystyczne: wiosnę, lato, jesień oraz zimę. Natomiast w rozszerzonej analizie każdy z typów dzieli się jeszcze na 3 kolejne, tym samym ostatecznie mamy 12 typów kolorystycznych.

Dlaczego pory roku

Natura świetnie to wymyśliła. Sądzę, że każdą porę roku potrafiłabyś opisać w kilku słowach. Wiosna jest świeża, jasna, ciepła, radosna, wtedy wszystko budzi się do życia. Po wiośnie przychodzi lato, które paradoksalnie jest zimnym typem. Wyobraź sobie wysoką temperaturę, która wręcz wypala trawy, kolory wtedy tracą swoją intensywność. Powietrze latem często jest leniwe, krajobraz prześwietlony, jasny, mniej nasycony. Jesień charakteryzuje się feerię ciepłych i głębokich barw, które zaobserwujesz na drzewach. Wyobraź sobie spadające liście, które z czasem brunatnieją. Natomiast zima jest mroźna, chłodna i czysta jak lód, w przyrodzie występują mocne kontrasty między śniegiem a bezlistnymi łodygami drzew.

Wstęp do analizy kolorystycznej

Spójrz na swoją twarz w lustrze. Kolory, które są zaklęte w Twojej urodzie, powinnaś wykorzystać ubierając się. Dzięki temu z Twojej twarzy optycznie znikną zasinienia, zaczerwienienia, krostki, cera się wygładzi, rozjaśni i wydobędziesz blask w oczach. Będziesz wyglądać promienniej bez korzystania z makijażu.

Aby analiza została wykonana jak najlepiej, musi być dostęp do jasnego białego światła słonecznego. Przed przystąpieniem do analizy powinnaś zmyć makijaż, zdjąć całą biżuterię oraz związać włosy, aby odsłonić uszy.

Analiza trwa około 2 godzin. Każdą analizę poprzedzam zadając kilka podstawowych pytań o szybkość opalania, występowanie piegów, kolor znamion, naturalny kolor włosów, ich wygląd w dzieciństwie, ulubione kolory i biżuterię.

Posiadam ponad 100 chust, które przykładam do twarzy i obserwuję, jak dany kolor wpływa na Twoją cerę, tęczówkę, ewentualne niedoskonałości. Rozpoczynam zawsze od sprawdzenia, czy jesteś typem ciepłym czy zimnym. Określam to za pomocą srebrnej i złotej chusty. Następnie przechodzę do różnych grup kolorystycznych (np. czerwienie, zielenie, błękity itd.), porównuję je ze sobą i segreguję na pasujące i niepasujące. Pokazuję też korzystne połączenia kolorystyczne oraz tłumaczę, że niektóre kolory można wykorzystać w dodatkach (buty, torebka). W trakcie analizy bardzo istotna jest Twoja reakcja na barwy, w każdym momencie możesz wyrazić swoją opinię, tłumacząc np. że bardzo źle czujesz się w danym kolorze.

Analiza kolorystyczna to nie wyrok

Jestem zdania, że analiza kolorystyczna bardzo ułatwia ubieranie się. Może się jednak zdarzyć, że kolor, który Ci się podoba nie pasuje do Twojego typu. Nie bój się odstępstw od reguły. Wystarczy, że niesprzyjający kolor nie będziesz nosić w dużej ilości a przede wszystkim przy twarzy. Zawsze możesz się wspomóc makijażem i wtedy istnieje szansa, że dany kolor nie ujmie Ci urody. Warto pamiętać też, że z wiekiem nasza uroda się zmienia: kolory na twarzy szarzeją lub pogłębiają się.

Jakie są korzyści z analizy kolorystycznej

Możesz ocenić, czy w swojej szafie masz odpowiednie kolory a także odważyć się na nowe. Twoja paleta barw nie tylko ułatwi Ci przyszłe zakupy, ale także przyda się np. podczas pakowania na wakacje. Dzięki znajomości korzystnych kolorów unikniesz tracenia czasu w sklepie, ponieważ przestaniesz zwracać uwagę na inne, nieprzychylne barwy.

Wizerunek jest bardzo istotny w sprawach zawodowych. Dzięki nim masz kontrolę nad komunikatem, który wysyłasz. Możesz być bardziej profesjonalna, dojrzała, poważna albo położyć nacisk na inne cechy np. sprawiać wrażenie sympatycznej, wesołej, towarzyskiej.

Głównym celem analizy kolorystycznej jest odkrycie gamy kolorów, w których wyglądasz dobrze bez makijażu. Ponieważ nawet delikatny makijaż wyrównuje koloryt cery, więc dodając do tego bluzkę w korzystnym kolorze, będziesz wyglądać jeszcze lepiej.

Najbardziej podoba mi się to, że analiza kolorystyczna daje praktyczne wskazówki do budowania spójnego, zgodnego z Tobą wizerunku.

zdjęcie główne

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *