W jaki sposób dbać o ubrania, aby cieszyć się nimi przez lata? Czy dbanie o ubrania naprawdę wymaga tyle wysiłku? Postanowiłam stworzyć prosty przewodnik dla Ciebie (i również dla mnie), z którego dowiesz się, jak sprawić, aby Twoje ubrania trwały, poczynając od doboru tychże ubrań, poprzez ich pranie, suszenie, przechowywanie a także ich naprawianie. Przedstawię Ci, że łatwo możesz wprowadzić te zasady do swojego życia i jednocześnie pośrednio zadbać o ekologię.
Jestem wielką zwolenniczką noszenia ubrań, które wprowadzają nas w dobry nastrój. Kiedy czujesz się dobrze, po prostu dobrze wyglądasz. Łatwiej jest czuć się dobrze w ubraniu, które dobrze na nas leży, nie krępuje ruchów, ale również wygląda na zadbane. Z drugiej strony, świat fast fashion jest tak zorganizowany, że nowe ubrania są śmiesznie tanie, przez co nie chce nam się poświęcić chwili na zadbanie o nie. Słowem: łatwiej wyrzucić, niż naprawić. A dzisiaj, chciałabym Cię przekonać, że warto dbać o wszystkie ubrania, zarówno te, na które wydałaś połowę swojej pensji, jak i te za kilka złotych.
Jakość lepiej się trzyma
Faktem jest, że o jakościowe tkaniny i dzianiny łatwiej się dba, ponieważ efekty ich częstego noszenia nie są tak szybko widoczne, jak w przypadku choćby akrylowych swetrów. Jakościowe nie znaczy drogie. Na szczęście mamy mnóstwo miejsc, w których możemy wybierać ubrania z lepszych materiałów za niższą cenę. Wykorzystuj każdą możliwość: spróbuj zakupów na vinted.pl, poszukaj secondhandów w swojej okolicy/mieście, znajdź fajne lumpeksy online, zorganizuj wymianę ubrań ze swoimi przyjaciółkami, skorzystaj z ofert outletów. Patrz na wszelkie promocje z rozsądkiem i wykorzystuj okazje, aby kupować zrabatowane produkty, ale u polskich producentów. A jeśli nie chcesz rezygnować z sieciówek, patrz uważnie na materiał, dotykaj, rozciągaj, spójrz na szwy, wykończenia i przyszycie guzików. Niektóre ubrania z sieciówek też przetrwają lata, jeśli tylko starannie je dobierzesz.
Odzież z drugiej ręki – secondhandy online
Dbanie o ubrania rzeczywiście wymaga odrobiny wysiłku, ale spójrz na to z innej perspektywy: czy chce Ci się wydawać pieniądze na kolejne beznadziejne akrylowe swetry, które po jednym praniu się tak mechacą, że niszczą całą Twoją stylizację? Zadbana garderoba = zadbana Ty. Masz się czuć dobrze w ubraniach, które codziennie na siebie nakładasz.
W jaki sposób prać ubrania
Nie musisz prać tak często jak Ci się wydaje. Po jednym założeniu trzeba prać bieliznę, skarpetki, topy, t-shirty, dopasowane koszule i odzież sportową (czyli wszystko to, co przylega najbliżej naszego ciała, wchłania zapach i pot). Cała reszta to pole do dyskusji. Wełniane, kaszmirowe swetry zamiast częstego prania wymagają wietrzenia. Odzież, która bezpośrednio nie dotyka ciała, nie musi być prana po jednym, dwóch założeniach. Ja swoje swetry piorę ręcznie, dwa, trzy razy w roku. Sorry za dosadność, ale Twój nos jest dobrym doradcą. Póki ubrania nie nabierają brzydkiego zapachu, nie ma potrzeby wrzucać ich do pralki.
Nie pierz w wysokich temperaturach. Nasze ubrania nie lubią wysokich temperatur. I powiem Ci jeszcze coś, co mnie samą wprawiło w niemałe osłupienie. Oznaczenia na metkach dotyczące temperatury prania nie są ścisłą zasadą, ale wskazują na to, że taki np. t-shirt nie rozpuści się w 40 stopniach! Co to oznacza? Możesz obniżać temperaturę prania, nie bojąc się, że coś się nie dopierze. W przypadku solidnie zabrudzonych ubrań (np. gdy masz dzieci), rzeczywiście możesz potrzebować wyższej temperatury, ale do zwykłego odświeżania ubrań, możesz pokusić się o niepodgrzewanie wody. Ja postanowiłam eksperymentować i już dziś nastawiłam pranie na 20 stopni, następnym razem będzie pranie w zimnej wodzie.
Każdy obrót bębna przyspiesza zużycie tkaniny, w związku z tym nastawione obroty nie muszą być wysokie, naprawdę wystarczy maksymalnie 400 do 600 obrotów.
Każde kolejne pranie oznacza pobieranie zasobów w postaci wody i prądu. Więc jeśli chcesz odświeżyć swoje ciuchy, zrób to na prawdziwym wietrze albo je wyprasuj, zamiast wrzucać do pralki. Będzie to także korzyść dla Twojego domowego budżetu, ponieważ ograniczysz opłaty za wodę i prąd.
Materiały naturalne nie pochłaniają tak zapachów jak np. poliester, więc możesz się zastanowić na przerzuceniem się na bawełnę, len czy wełnę.
Jeżeli zaplamiłaś ubranie miejscowo, pozbądź się plamy od razu, wykorzystując mydełko do odplamiania (można kupić w Rossmanie). Zrób to zanim plama na dobre się zastanie.
Skracaj czas prania. Większość dzisiejszych nowoczesnych pralek posiada funkcje skrócenia czasu prania. Ja korzystam z tego zawsze. Nie wyobrażam sobie, aby pralka dudniła w domu przez 2,5 godziny. Poza tym, ubrania nie przepadają za tak długim namaczaniem. Tkaniny się rozciągają, rozłażą i tracą formę.
Jak suszyć
Staraj się nie korzystać często z suszarki bębnowej (jeśli takową posiadasz). Jest to nieekologiczne a wysoka temperatura nie sprzyja tkaninom. Susz ubrania tradycyjnie na powietrzu, przy użyciu zwykłej rozkładanej suszarki. Ubrania Ci za to podziękują. Jeśli pierzesz ręcznie, wieszaj ubrania mokre, ale nie ociekające wodą (dosusz je ręcznikiem w razie potrzeby).
Nie wieszaj wełnianych swetrów oraz rzeczy z wiskozy jak sukienki czy niektóre bluzki. Rozkładaj je płasko na ręczniku, bo te tkaniny są podatne na odkształcenia, których możesz nigdy nie odprasować. Wiem co mówię, zrobiłam tak z moim wiskozowym golfem i musiałam go ponownie namoczyć w całości w wodzie.
Wygładzaj i strzepuj ubrania przed powieszeniem, bo wtedy łatwiej je wyprasujesz albo kompletnie unikniesz prasowania. Plus dla Ciebie, plus dla Ziemi. Koszule susz na wieszakach, dzięki czemu nic nie odciśnie się na tkaninie.
Jak przechowywać i jednocześnie dbać o ubrania
Tuż po zdjęciu ubrania z siebie, nie wciskaj go do szafy, ale wyprostuj i powieś na wieszaku. Zostaw w miejscu, gdzie masz dobrą cyrkulację powietrza – powieś na drzwiach albo niedaleko otwartego okna.
Korzystaj z rolki oraz golarki do ubrań. Moim zdaniem, rolka to zbawienie, ponieważ każde ubranie w kłaczkach wygląda na zniszczone. Natomiast swetry warto od czasu do czasu potraktować golarką do ubrań albo w wersji niemal less waste, możesz użyć używanej golarki do nóg (już trochę stępionej). Ten sposób z powodzeniem działa na kaszmirowych swetrach. Musisz uważać, kiedy korzystasz z takiej tradycyjnej golarki i nie przyciskać jej zbyt mocno do dzianiny, aby nie zrobić dziury.
Możesz wkładać do szafy specjalne woreczki zapachowe albo resztki mydełek, aby szafa ładnie pachniała. Zmysł zapachu również jest ważny, kiedy mówimy o odczuwaniu przyjemności z noszenia własnych ubrań.
Kiedy czujesz się dobrze, po prostu dobrze wyglądasz. Łatwiej jest czuć się dobrze w ubraniu, które dobrze na nas leży, nie krępuje ruchów, ale również wygląda na zadbane.
Raz na zawsze zrezygnuj z brzydkich metalowych wieszaków. Po pierwsze robią odgniecenia na ubraniach, a po drugie: wyglądają naprawdę nieatrakcyjnie. A przecież chodzi o to, abyś codziennie z chęcią otwierała szafę i wyciągała z niej swoje ulubione ubrania. Polecam drewniane bądź welurowe wieszaki. Te drugie zajmują znacznie mniej miejsca i są wyjątkowo estetyczne (tanie i dobre wieszaki welurowe znajdziesz w TK Maxxie). Jeśli posiadasz kilka rodzajów wieszaków w garderobie, nie mieszaj ich, ale wieszaj każdy rodzaj obok siebie. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa zamiast wymiany wszystkich wieszaków na raz. Dla ładniejszej wizji garderoby układaj wieszaki w jednym kierunku – od razu lepiej się to prezentuje. I jeśli to możliwe wieszaj po jednej rzeczy na wieszaku – ta zasada służy głownie temu, abyś widziała swoje ubrania i nie dokonywała nieprzemyślanych zakupów.
Co do układania i wieszania w garderobie, nie ma tutaj ścisłych zasad. Najistotniejsze, abyś swetry i niektóre bluzy układała na półkach, ponieważ odkształcają się pod wpływem własnego ciężaru i nie wracają do pierwotnej formy. Układanie innych rzeczy jest zależne od tego, jaki układ garderoby posiadasz i jakie masz możliwości.
Właściwe przechowywanie wiążę się również z potrzebą robienia regularnych przeglądów szafy, minimum 2 razy w roku. W trakcie przeglądu pozbywasz się ubrań, które są zmechacone, wyblakłe i nie nadają się do naprawy. Tworzysz też przestrzeń, która stanowi wartość samą w sobie. Masz więcej miejsca, a Twoje ubrania nie są na siłę poupychane na półkach.
Jak dbać o tanie ubrania
Tanie ubrania traktuj tak samo jak te, na które wydałaś więcej pieniędzy. Kiepski materiał nie zawsze musi skreślać ciuch. Najbardziej ekologiczne jest to, co już masz w szafie, więc postaraj się o to, aby nawet bluzeczka z poliestru posłużyła Ci dłużej. Zastosuj się do wszystkich wskazówek podanych powyżej. A także dodatkowo, naucz się cerować drobne uszkodzenia. Postaraj się zawsze doszywać guziki, które odpadły albo ceruj samodzielnie małe dziury w swetrach czy przyszywaj oderwane ramiączka – nie wyrzucaj tak szybko ubrań i daj im jeszcze szansę.
PODSUMOWANIE
Szukaj jakościowych tkanin takich jak wełna, kaszmir, len, bawełna, lyocell.
O tanią bluzkę dbaj tak samo jak o najdroższy sweter.
Pierz rzadko.
Pierz w niskich temperaturach i na mniejszych obrotach.
Miejscowym zabrudzeniem zajmij się miejscowo zamiast wrzucać ubranie do pralki.
Skracaj czas prania.
Susz ubrania na powietrzu zamiast w suszarce bębnowej.
Nie wieszaj swetrów, ale susz je rozłożone na ręczniku.
Wygładzaj i strzepuj ubrania przed powieszeniem.
Tuż po zdjęciu ubrania z siebie, nie wciskaj go do szafy.
Korzystaj z rolki oraz golarki do ubrań.
Raz na zawsze zrezygnuj z brzydkich metalowych wieszaków.
Rób regularne przeglądy szafy.
Ceruj drobne uszkodzenia lub zanoś rzeczy do krawca.
Może zainteresuje Cię również:
- Przerwa od social mediów – czyli gdzie byłam jak mnie nie było
- Nietradycyjna suknia ślubna – ślubne inspiracje
- Wzory – podstawowe zasady łączenia wzorów
- Jak łączyć kolory – podstawowe zasady
- Szafa kapsułowa przyjazna dla portfela
0 komentarzy