Połączenie kolorów w sensowną i harmonijną całość jest sztuką, ale wcale nie taką trudną do zrealizowania. Najprostszą podpowiedź stanowi koło barwne. Nie musisz iść na zajęcia malarstwa, aby zapamiętać kilka podstawowych zasad łączenia kolorów i móc wykorzystywać je podczas codziennego ubierania się.

PRO TIP: Pamiętaj, że poniższe zasady można wykorzystać również do łączenia wzorów

w danych kolorach.

Spójrz na koło barw i zobacz, w jaki sposób wykorzystać je do połączeń kolorystycznych. Poniżej zebrałam w jednym miejscu 6 podstawowych zasad łączenia kolorów.

koło barw - łączenie kolorów

Monochromatycznie

Wybierasz jeden kolor i nosisz go od stóp do głów. Monochromatyczne zestawienia zawsze się obronią, ponieważ mają w sobie harmonię. Monochromatyczna stylizacja może sprawiać kłopot, ponieważ wymaga zebrania wszystkich elementów w jednym kolorze. Bazowe kolory takie jak czerń, biel, beż lub szarość łatwiej jest w ten sposób zestawić. Możesz spróbować ubrać się monochromatycznie, wybierając jeden swój bazowy ulubiony kolor z garderoby. Ciekawostka dla Ciebie: jednokolorowe stylizacje wydłużają optycznie sylwetkę.

Tonalnie – jeden kolor o różnym nasyceniu

Tonalne zestawienie jest spokrewnione z monochromatycznym, ale w tym przypadku możesz wybrać jeden kolor w różnej tonacji. Możesz połączyć odcienie ciemnego fioletu z różem i fiołkowym. Generalnie są to różnice w jasności (kolor mający więcej bieli + kolor o większym nasyceniu barwnym). Takie zestawienia zawsze się obronią a są mniej wymagające niż monochromatyczne looki.

PRO TIP: Aby Twoja stylizacja tonalna lub monochromatyczna była jeszcze ciekawsza, łącz różnorodne faktury np. skórę

z wełną.

Komplementarnie – kolory naprzeciwko siebie

Połączenie komplementarne polega na zestawieniu dwóch kolorów z koła, które znajdują się naprzeciwko siebie np. fioletowy + żółty albo czerwony + zielony, niebieski + pomarańczowy. W ten sposób zestawione kolory tworzą intrygujący kontrast, który pozwala wybić obydwa kolory jednocześnie bez wzajemnego przyćmienia. Jeśli chcesz poeksperymentować z tym połączeniem, ale boisz się przesadzić, spróbuj włożyć sukienkę lub kombinezon (albo cokolwiek, co będzie po prostu dużą plamą kolorystyczną) w jednym kolorze i dobierz dodatki w kolorze przeciwstawnym.

Analogicznie, kolory pokrewne – kolory obok siebie

Jest to połączenie kolorów pokrewnych, które znajdują się obok siebie na kole barwnym np. różowy + fioletowy + czerwony albo żółty + zielony + niebieski. Wybierz dwa lub trzy kolory z koła i połącz je. Takie stylizacje są harmonijne, ponieważ widzimy płynną zmianę w gradacji kolorów.

Triada – 3 kolory na rogach trójkąta wpisanego w koło

Kolory harmonijnego trójkąta czyli triada kolorystyczna formuje się poprzez wpisanie trójkąta równobocznego w okrąg. Połączenie powstaje z kolorów znajdujących się na wierzchołkach trójkąta np. pomarańczowy + fioletowy + zielony. Przez to, że kolory są w równej odległości od siebie, równoważą się wzajemnie, nie powodujące chaosu dla oka. Zasadę możesz wykorzystać również łącząc dwa kolory obok siebie oraz kolor naprzeciwko np. czerwony + fioletowy + zielony.

Łączenie z bielą i/lub czernią

Z teorii barw wynika, że biel i czerń nie są w rzeczywistości kolorami (mówi się tak o nich tylko potocznie). Poprawnie nazywa się je barwami achromatycznymi, ponieważ nie zawierają żadnej dominanty kolorystycznej. Czerń pochłania wszystkie barwy, natomiast biel odbija wszystkie barwy. Są to na tyle wdzięczne barwy, że łatwo jest stworzyć z nimi harmonijne połączenia kolorystyczne. Mówi się, że czerń jest uniwersalna, ale uważaj, ponieważ niektóre barwy zdecydowanie wolą efekt rozjaśnienia jaki daje biel. Czerń bywa przytłaczająca. Przy wyrazistych kolorach dodatki w bieli bądź czerni wyglądają neutralnie i nie odwracają uwagi od stylizacji, ale ją komplementują.

Może zainteresuje Cię także:

Poznaj mnie lepiej na instagramie:

połączenia kolorów - jak łączyć kolory - podstawowe zasady