Kupuj lepiej – małe kroki ku lepszej modzie

Moja droga ku poprawie garderoby, aby była lepsza dla mnie i dla środowiska składa się z czterech głównych kroków. Przeszłam od postanowienia kupuj mniej, poprzez kupowanie w secondhandach oraz wykorzystywanie tego, co mam już w szafie a teraz przejdę do kroku zwieńczającego, który brzmi: KUPUJ LEPIEJ.

Nowe, ale lepsze

Ubrania się zużywają, więc czasami przychodzi czas, gdy musisz zastąpić stare – nowym. Postanowiłam, że jeżeli nie znajdę danej rzeczy w secondhandach lub na wymiance, skieruję się ku markom polskim. Mam wrażenie, że w naszym społeczeństwie nadal panuje taki pogląd, że moda polska jest droga. Otóż, zależy jaka. Bo jeśli myślisz o wielkich nazwiskach jak Baczyńska czy Kupisz, to jasne, wydasz bardzo duże kwoty. Ale jest mnóstwo marek polskich, które produkują dobrej jakości ubrania a ich ceny są porównywalne do sieciówek albo nieco wyższe. W najbliższej przyszłości planuję zapoznać Cię z markami, które mają dobrej jakości odzież, ale w cenach przyjaznych dla portfela.

Mniej znaczy lepiej

W szafie kapsułowej liczy się jakość. Jakościowe ubrania mają dłuższe życie niż t-shirt z sieciówki, który po jednym praniu ma przekrzywione szwy. Nawet jeśli będziesz musiała zapłacić więcej za ubranie lepszej jakości, to i tak opłaci Ci się to bardziej. Lepiej mieć jedną koszulę dobrej jakości, niż cztery, w których nie wyglądasz dobrze, ponieważ straciły fason. Kupowanie kilku a nie kilkunastu rzeczy na rok, sprawi, że zaoszczędzisz pieniądze, bo nie będziesz musiała wymieniać garderoby tak często. A te pieniądze będziesz mogła przeznaczyć na inne cele.

„Jako konsumenci mamy tyle mocy, aby zmienić świat, po prostu będąc uważnym na to, co kupujemy”

Moda to nie wszystko

Zajmuję się ubraniami, ale paradoksalnie uważam, że w życiu chodzi o to, aby NIE skupiać się na ciuchach. Są dużo ważniejsze sprawy. Jeżeli pewnego dnia zabraknie wody na świecie, to nie będą się liczyć żadne funkcje estetyczne. Przemysł modowy musi już teraz się zmienić i zwrócić uwagę, na to ile zasobów naturalnych jest wykorzystywanych i bezwiednie niszczonych, aby wyprodukować wątpliwej jakości bluzeczkę, którą założysz jeden raz. W związku z tym należy zmienić swoje myślenie, że t-shirt za 10 zł jest okej. Bardzo trudne do realizacji, ale wpierw wyobraź sobie kto stoi za tym produktem. Skoro produkcja odzieży odbywa się tysiące kilometrów stąd, to łatwiej jest się od tego aspektu odgrodzić. Ale jeżeli zaczniesz poznawać marki polskie z dobrymi produktami (oczywiście nie wszystkie są z góry świetne!), zaczniesz poznawać ludzi stojącymi za biznesami, łatwiej uzmysłowisz sobie, dlaczego ubrania powinny kosztować więcej.

Odsyłam Cię do świetnego podcastu Muda Talks – jest to wywiad z Bartkiem Ladrą, współzałożycielem marki Elementy. W rozmowie poruszony jest temat mody etycznej i transparentnej. Elementy to marką odzieżową, która jest transparentna w swoich działaniach. Co to znaczy? Na ich stronie przy każdym produkcie możesz zobaczyć, co wchodzi w skład jego ceny. I tak podawany jest koszt materiałów i pracy, wliczone podatki, marża a także kwota, jaka idzie na cele społeczne.

Podejdź do sprawy matematycznie

Jeżeli jeszcze nie przekonałam Cię do tego, aby kupować lepiej, bo mamią Cię promocje (znam to, sama uwielbiam wszelkiego rodzaju okazje), to podlicz, ile Cię kosztują słabe ciuchy. I sprawdź, co mogłaś mieć zamiast nich. Mój jeden akrylowy sweter z H&M kosztował około 80 zł. Po kilku miesiącach cały się zmechacił. Będę go ratować specjalną golarką do ubrań, ale obecnie żałuję tego zakupu z przed raptem roku. Bo za 3 takie swetry mogę mieć jeden lepszej jakości.

Zidentyfikuj swoją bazę

Posiadając szafę kapsułową, łatwo możesz wyróżnić, co lubisz nosić najczęściej. I właśnie w te rzeczy musisz zainwestować. Jeżeli dobrze poznasz siebie i to, co Ci odpowiada, będziesz kupować rzeczy z zamkniętymi oczami i przestaniesz się obawiać, że nie będą pasować do garderoby. Gwarantuję Ci, że zawsze będą.

Nie spiesz się

Kupowanie droższych ubrań automatycznie Cię spowolni. Wyższa cena na metce postawi Cię w roli bezkompromisowego krytyka. Jeżeli ja wydaję więcej na ubranie, muszę być na 100 % pewna, że dobrze leży, ma odpowiedni kolor i krój, dobry skład i pasuje do mojej obecnej garderoby.

Myślisz, że warto zwracać uwagę na ubrania, które kupujesz? Liczy się dla Ciebie jakość?

Dla wszystkich tych postanowień, o których pisałam od kilku tygodni, punktem wspólnym jest uważność. Uważność na to, co wybieramy i nosimy. W dzisiejszym zwariowanym świecie warto szukać balansu. Zagracona szafa, ciuchy w nieładzie, bez ładu i składu, i bez stylu! Jeżeli potrzebujesz pomocy w ogarnięciu własnej garderoby, napisz do mnie. Pamiętaj, że oferuję także bezpłatne konsultacje, ponieważ jestem świadoma, że możesz potrzebować czasu, by zdecydować się na ulepszenie własnej przestrzeni.

Może zainteresuje Cię również:

Jeżeli spodobał Ci się ten post, możesz go udostępnić.

W międzyczasie zapraszam Cię na mojego instagrama:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *