Moda dla dobrego samopoczucia

DOBROBYT CZYLI WELLNESS

Wellness – określenie używane w znaczeniu zapewnienia stanu zdrowej równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka, który powoduje uczucie ogólnego dobrobytu – to możemy przeczytać na Wikipedii. Określenie wellness przede wszystkim kojarzy się z zabiegami leczniczymi i relaksacyjnymi, ale jest to filozofia, której celem jest osiągnięcie balansu.

Choć moda nie wiąże się bezpośrednio ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, ale stanowi narzędzie do osiągnięcia równowagi. Brzmi górnolotnie? Nazywam to fashion wellness i opowiem Ci o tym, co to dla mnie znaczy i w jaki sposób ten stan osiągnąć.

Moda pomaga nam osiągnąć dobre samopoczucie, pozwala wyrażać siebie i uzyskać pewność siebie. Najważniejsze to nosić ubrania, w których czujemy się sobą. To takie proste, ale często trudne do osiągnięcia. Szczególnie gdy wokół atakują nas promocje, rabaty i magazyny krzyczące z okładek „trendy! na topie! musisz to mieć!”.

PEWNOŚĆ SIEBIE

Kiedy dobrze wyglądasz, czujesz się dobrze. I to widać na pierwszy rzut oka. Jeżeli spódniczka jest za krótka albo bluzka niewygodna, czujemy dyskomfort. Nie pozwalajmy sobie na dyskomfort w modzie. Dobrze dobrane ubranie, które darzymy miłością wpływa także na naszą postawę – prostujemy się, nasz krok staje się lżejszy. Tym samym, jeśli ciuch nie utrudnia nam codziennego funkcjonowania, przestajemy się nim przejmować i łatwiej nawiązujemy relacje z drugim człowiekiem.

Stojąc przed garderobą zastanów się jaki komplement możesz dać sama sobie. Wybieraj ubrania, w których będziesz czuła, że to TY, a nie przebrana dziewczyna.

CZYSZCZENIE SZAFY

Pracując z kobietami zauważyłam, że często posiadają zdecydowanie za dużo rzeczy i same nie wiedzą, co się w ich szafach dzieje. Pomagam robić znaczący remanent i „stuningować” szafę ją pod konkretne potrzeby. Garderoby często nas przytłaczają. Mamy w nich ubrania nie pasujące rozmiarem, kupione na wyprzedażach, nijak nie współgrające z resztą ciuchów a nawet takie, w których wyglądamy infantylnie.

Mając mniej rzeczy jesteś w stanie doprecyzować, jaki jest Twój styl i co jest Ci potrzebne, jeśli wybierasz się na zakupy. A mniej opcji oznacza lżejsze poranki! Masz tylko swoje ulubione ubrania i w każdym czujesz się dobrze. Aby osiągnąć ten stan trzeba zabrać się za generalne porządki, spojrzeć na garderobę krytycznym okiem i pozbywać się tego, co nie daje nam szczęścia.

KUPUJ ZE SWOJEJ SZAFY

Nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy albo wydawać ich wcale, aby stworzyć nową stylizację. Czasami to sprawa użycia czegoś w inny sposób lub wypróbowanie nienoszonego wcześniej zestawienia. Moda jest także po to, aby eksperymentować i bawić się. Warto oduczyć się ślepego podążania za trendami, szczególnie że po pierwsze – moda kręci się w kółko, po drugie – nie każdy trend jest odpowiedni do Ciebie.

ZOSTAŃ PRZY TYM, CO WYRAŻA CIEBIE

I trzymaj się tego. Jeżeli lubisz nosić dżinsy i t-shirty nie zmuszaj się do noszenia sukienek. Nie będziesz ani dobrze wyglądać, ani dobrze się czuć. Zajrzyj do szafy i sprawdź jakich rodzajów ubrań i kolorów masz najwięcej. Zastanów się w której palecie się odnajdujesz – chłodnej czy ciepłej (z pomocą przyjdzie analiza kolorystyczna). Dla kobiet, które nie chcą rezygnować z eksperymentowania i zmian, rozwiązaniem jest stworzenie głównej bazy i dodawania do niej kilku rzeczy w trendzie.

DBAJ O UBRANIA

Bez względu na to, czy jest to jedwabna koszula czy t-shirt z H&M’u, dbaj o swoje ubrania i noś je z dumą. Traktowanie swoich rzeczy  z szacunkiem sprawi, że będziesz czuć się silniejsza, nosząc je. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które pozwolą Ci się cieszyć ubraniami dłużej:

  • paradoksalnie ubrania nie lubią prania, więc wiele części garderoby, jak jeansy czy bluzy mogą być prane znacznie rzadziej (oczywiście w granicach rozsądku);
  • piorąc zwracaj uwagę na metki, ponieważ niektóre ubrania mogą wymagać prania ręcznego lub w niskich temperaturach;
  • generalnie nie przesadzaj z temperaturami, 40 stopni jest wystarczające dla średnio zabrudzonego prania, a w przypadku czarnej odzieży nastaw na program „delikatne” i 30 stopni, nie polecam również korzystać z automatycznych suszarek, bo ich temperatury szybko niszczą strukturę tkanin;
  • zadbaj o dobre przechowywanie w szafie, porządek nie tylko wygląda estetycznie, ale usprawnia ubieranie się, pamiętaj, że swetry muszą być złożone, ponieważ powieszone pod wpływem własnego ciężaru nie ładnie się odkształcą;
  • naprawiaj zamiast wyrzucać, nie pozbywaj się ubrania tylko dlatego zepsuł się w nim zamek – chwyć za igłę albo idź do krawcowej, naprawa może okazać się tańsza niż kupienie nowej rzeczy.

STAN RÓWNOWAGI

Wellness = zdrowie + szczęście człowieka. Osiągnięcie równowagi w życiu to proces. Zacznij dbać o siebie szczerze i z miłością. Zastanów się co możesz poprawić w swoim życiu. Zacznij się lepiej odżywiać, idź na zajęcia jogi albo regularnie spaceruj, uprzyjemnij sobie wieczór zapachowymi świecami, na stres spróbuj medytacji. Znajdź swój sposób na osiągnięcie równowagi.

I nie zapominaj, że moda stanowi narzędzie do ulepszania naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Wykorzystaj to jak najlepiej

Może zainteresuje Cię także:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *