Podstawowe typy sylwetek

Dobrze jest znać swoją sylwetkę, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie Ci się ubrać, łatwiej i zdecydowanie lepiej. Znając swoje atuty możesz je podkreślać za pomocą zabiegów stylizacyjnych.

Nie jestem fanką wtłaczania w ramy i uznaję, że nie ma dwóch takich samych sylwetek i  każda kobieta zasługuje na spersonalizowaną analizę sylwetki. Są przypadki, gdy sylwetka jednej kobiety łączy w sobie elementy kilku, tak jak u mnie: jestem bliżej figury X, ale góra mojej sylwetki jest zbliżona do A. Z drugiej strony, warto zdobywać wiedzę i być świadomą siebie kobietą, więc dzisiaj przybliżę Ci podstawowe typy sylwetek.

Ja trzymam się podziału na 7 podstawowych sylwetek. Wiem, że legendarne Trinny i Susannah ustaliły dużo więcej typów sylwetek, ale ja nie mam ochoty się rozdrabniać i nie przepadam za komplikowaniem sobie życia. Uczulam też, że staram się nie korzystać z opisu „owocowego” (hah) typu gruszka, jabłko itp., wolę litery alfabetu, ponieważ są bardziej neutralne. Przy określaniu sylwetki pomaga nam matematyka. Należy zmierzyć się w odpowiednich miejscach, aby poznać swoje proporcje.

Zacznijmy!

Sylwetka A

Charakterystyczne dla sylwetki A są wąskie ramiona, często spadziste, a ciężar sylwetki jest zdecydowanie przeniesiony na dolną część – uda i łydki są masywniejsze. Ma średni lub mały biust. Może pochwalić się płaskich brzuchem, ale czasami ma też oponkę w tych okolicach. Ma też ładnie zaznaczoną talię, dzięki różnicy między szerokością bioder i ramion.

Sylwetka X

Mimo wszechobecnej opinii, że jest to sylwetka idealna, ja to przemilczę, ponieważ każda z nas ma coś pięknego i idealnego. Sylwetka X charakteryzuje się równowagą (lub zbliżoną równowagą) między szerokością ramion i bioder. Ma wyraźnie zaznaczoną talię. Jeśli nie masz kształtów jak Marylin Monroe nadal możesz być X-em. W tej sylwetce nie chodzi tylko o obfite kształty, ale przede wszystkim o proporcje. Zresztą jak przy każdej sylwetce – są dziewczyny drobniejsze i większe. Przy sylwetce X biodra i pupa są wyraźnie zaokrąglone, nawet jeśli kobieta jest szczupła. Jeśli chodzi o biust nie ma tu za bardzo wyznaczników, może być zarówno mały jak i duży.

Sylwetka H

Przy tej sylwetce talia nie jest dobrze widoczna, brakuje jej wcięcia. Szerokość ramion, bioder i talii jest podobna. Nie ma reguły co do nóg, często są bardzo zgrabne, a czasami trochę tęgie i „cięższe”. Na szczęście za pomocą odpowiednich ubrań ze wszystkim można sobie poradzić. Ta sylwetka jest nazywana chłopięcą, ponieważ najczęściej brak jej wyraźnych zaokrągleń, choć czasami ma tzw. „bryczesy”.

Sylwetka O

Ta sylwetka jest dość proporcjonalna. Ręce i nogi są szczupłe, ale ciężar sylwetki mieści się w okolicach brzucha i to on dyktuje jak się ubrać. Kobieta o sylwetce O kojarzy się ze sporym rozmiarem i wystającym brzuchem, ale to nie jest reguła. Wcale nie musi mieć nadprogramowych kilogramów – tu chodzi przede wszystkim o brzuch – nawet szczupłym kobietom trudno go wyćwiczyć i sprawić, aby był płaski. Kobiety o tej sylwetce często mają piękne nogi i ładne biusty warte podkreślenia.

Sylwetka I

Ta sylwetka głównie słynie z tego, że jest po prostu wysoka, od około 173-175 cm, ale najczęściej ma ponad 180 cm wzrostu (czyli przekracza średnią). Nie ma wyraźnych krągłości, jest szczupła i ma długie ręce i nogi. Przy sylwetce I ramiona oraz biodra są podobnej szerokości, a talia jest lekko zarysowana. Kobiety o figurze I mogą mieć problem ze znalezieniem ubrań na swój wzrost.

Sylwetka Y (lub V)

Sylwetka jest odwrotnością A, czyli ciężar sylwetki mieści się u góry. Jako pierwsze rzucają się ramiona, które są wyraźnie szerokie względem całej sylwetki. Biodra są natomiast wąskie i pozbawione krągłości, a nogi bardzo zgrabne i szczupłe. Talia może być zupełnie niewidoczna lub lekko zarysowana. Często nazywa się ją sylwetką „pływaczki”. Niektóre Y-greki mają niewielkie biusty, a inne średnie lub duże.

Sylwetka F

Skoro o wysokich paniach była mowa, to teraz muszę się pochylić na kobietach o niskim wzroście (do 162 cm), bo one też zasługują na własny typ ;). Sylwetka F jest drobna i filigranowa, jest dość proporcjonalna i szczupła, ale niska. Głowa często jest nieproporcjonalna w stosunku do całej sylwetki, ponieważ sprawia wrażenie większej.

Daj znać, czy chciałabyś, abym opisała jakie fasony ubrań warto wybierać przy każdej z sylwetek.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *