Ponadczasowy wizerunek – jak go osiągnąć

Jak określić ponadczasowość w kwestii mody, czy istnieją ubrania ponadczasowe i wreszcie po co nam ponadczasowy wizerunek?

Grace Kelly

Niektóre zdjęcia Grace Kelly, gdyby nie to, że wiem w jakich latach żyła, mogłabym uznać za dzisiejsze. To po prostu swobodnie pozująca pełna radości kobieta. Dzisiaj na instagramie widzę bardzo wiele podobnych zdjęć, wiadomo, stylizowanych, ale są.

Dlaczego niektóre kobiety – ikony mają tak uniwersalny wizerunek, że nadal w 2020 roku czerpiemy z nich inspirację? Co składa się na ponadczasowość ich wizerunku? Z pewnością pomocny jest charakterystyczny wygląd ubrań. Klasyczne proste kroje i kolory wydają się bardziej adekwatne do zbudowania ponadczasowego stylu niż pstrokate legginsy. Z tymże, na wrażenie ponadczasowości nie wpływa tylko ubranie. Zdjęcia kobiet takich jak Audrey Hepburn, Jackie Kennedy Onassis, Grace Kelly i wielu innych mają w sobie specyficzną aurę. Ta aura odzwierciedla się w sposobie noszenia tych rzeczy i w podejściu do własnego stylu. Widać tu prostotę, za którą podążają uniwersalność oraz swoiste nieopieranie się trendom. Dzisiaj sprzeciw trendom nie jest wcale łatwą sprawą. Zewsząd atakują nas artykuły krzyczące sloganami typu „10 sukienek na wiosnę”, „Modne stroje kąpielowe na lato”, „Buty, które musisz mieć”. Osobiście uważam, że rozmowy o trendach nie mają do końca racji bytu w teraźniejszości – teraz wszystko jest „modne”.

Wracając do tematu wizerunku – jeśli chcesz popracować nad jego ponadczasowością, jest kilka zasad, które warto wprowadzić, aby to osiągnąć.

Grace Kelly, Jackie Kennedy
Meryl Streep, Audrey Hepburn

Jak uzyskać ponadczasowy wizerunek?

Zaprzyjaźnij się z pojęciem jakości

Moje patrzenie z nostalgią na zdjęcia ikon stylu silnie związane jest  z poczuciem, że kiedyś ubrania były po prostu lepszej jakości. Zaopatrz się w wartościowe ubrania zrobione z wełny, kaszmiry, jedwabiu, bawełny organicznej, lnu. Trwałe materiały są bardziej uniwersalne niż koszulka z poliestru.

Bazowe kolory zamiast pstrokacizny

Bardzo wiele marek tworzących jakościowe ubrania, pozostaje w ograniczonej palecie barw. Zwykle jest to biel i czerń, beże, granaty oraz szarości. Mam wrażenie, że dobrej jakości ubrania nie potrzebują niczego więcej. Na uniwersalność Twojego wizerunku wpływa również możliwość wystylizowania jednego elementu na wiele sposobów. Stonowane kolory mają w tym swój udział.

Unikaj impulsywnych zakupów

Potrzebujesz nauczyć się, co jest dla Ciebie dobre, a co nie sprzyja Twojej urodzie i sylwetce. Jeśli zdobędziesz tę wiedzę, ułatwisz sobie wybór ubrań. Nie zadziałają na Ciebie żadne reklamy i krzykliwe trendy. Będziesz świadoma swojego stylu. Może nawet stworzysz swój charakterystyczny uniform, co niezaprzeczalnie buduje spójny, uniwersalny i tym samym ponadczasowy wizerunek.

Minimalistyczne dodatki

Jest coś niezwykłego w kobiecie, która codziennie nakłada tę samą biżuterię. Ponadczasowy wizerunek łączy się z konsekwencją. Biżuteria, którą noszę niesie dla mnie ładunek energetyczny i każdy pierścionek ma jakieś znaczenie, stanowi mój amulet. Duża i widoczna biżuteria jest dla mnie tylko ozdobą i nakładam ją jako wykończenie stylizacji, ale nie stanowi DNA mojego stylu.

Znajomość sylwetki

Kobiety, które podziwiam za ponadczasowy i klasyczny wizerunek zawsze mają ubrania skrojone na miarę. I, co najważniejsze, czują się sobą. Niektóre osoby potrafią nosić ubrania w taki sposób, że nawet najbardziej rozchwytywana sukienka z Zary zyskuje unikatowość. Choć, umówmy się, tacy ludzie do Zary nie zaglądają. Jeśli chcesz zbudować ponadczasowy wizerunek musisz poznać zasady dotyczące stylizacji i zacząć wykorzystywać je w swoim życiu.

Holistyczne podejście do ciała

Oprócz dobrze skrojonych ubrań, myśl o wizerunku jako całości. Sprawdź jaki makijaż podkreśla Twoją urodę i trzymaj się sprawdzonych rozwiązań. Zadbaj nie tylko o swoje ciało, ale również o duszę. Prostota oraz jakość wprowadzona w styl prędzej czy później przeniesie się na inne sfery Twojego życia.

Na wrażenie ponadczasowości nie wpływa tylko ubranie.

Wyliczanki klasycznych ubrań bywają pomocne, choć nie powinnaś sztywno trzymać się tego, co powie Ci artykuł w Elle czy Vogue. W gruncie rzeczy, samodzielnie możesz wykonać listę rzeczy, które uważasz za uniwersalne i w ten sposób budować ponadczasowy wizerunek. Z tymże pamiętaj o tym, że ubrania nie grają tu głównej roli. To znajomość własnego stylu i świadomość ciała wpływa na to, że inni będą patrzeć na Ciebie jak na inspirację. Kto wie? Może staniesz się dla kogoś ikoną stylu?

PS. Które ubrania, Twoim zdaniem, wymykają się z pod jarzma czasu? Dla mnie jest to biała koszula, granatowe cygaretki, kaszmirowy sweter o oversizowym kroju a także proste jeansy.

Zdjęcie główne jest autorstwa mojej drogiej koleżanki fotografki Moniki Płusy, z którą miałam okazję pracować przy sesji jako stylistka.

Może zainteresuje Cię również:

Jeżeli potrzebujesz pomocy w stworzeniu spójnej garderoby, umów się na konsultacje online. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Chcesz mnie bliżej poznać? Zapraszam na mój instagram:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *