Powtórz – małe kroki ku lepszej modzie

Zanurzenie się w świat mody zrównoważonej bywa przytłaczające. Wystarczy, że zaczniesz wpisywać „slow fashion”, „moda odpowiedzialna”, „minimalizm ubraniowy” w wyszukiwarkę. W jednym momencie zleci na Ciebie tyle informacji, że nie będziesz w stanie ich zapamiętać, a co dopiero zastosować w życiu codziennym. I dlatego ja propaguję podejście małych kroków.

Dlaczego w tytule umieściłam słowo „powtórz”? Dlatego, że słowem kluczowym w szafie kapsułowej jest powtórzenie. Przede wszystkim powtarzasz noszenie swoich ubrań, ale w różnych konfiguracjach, sprawdzasz, które ubrania nosisz z przyjemnością, a które tylko dlatego, aby je znosić. Jeżeli zaprzyjaźnisz się ze swoimi ubraniami dzisiaj, to ograniczysz kupowanie nowych w przyszłości.

Wszystko jasne, ale w jaki sposób nie znudzić się swoimi ubraniami? Każda z nas potrzebuje od czasu do czasu odmiany, dlatego chodzimy do fryzjera i eksperymentujemy z makijażem. Nie chcemy nudy. Ten trzeci krok wymaga więcej niż poprzednie. O ile wstrzymanie się od zakupów albo noszenie rzeczy z secondhandów nie wydaje się takie skomplikowane, to tutaj należy uruchomić swoją kreatywność.

Jak znaleźć nowe sposoby na noszenie starych rzeczy?

Bądź kreatywna z warstwami

Jesień to wdzięczna pora na ubieranie się warstwowo. Wykorzystaj to i noś dwa topy na raz, załóż sweter na sukienkę albo… pod sukienkę włóż spodnie! Może się okazać, że znajdziesz w ten sposób nowy sposób na noszenie swoich rzeczy albo nawet zostaniesz trendsetterką ;).

Wystylizuj inaczej niż zwykle

Któregoś razu w szkole stylizacji mieliśmy za pomocą kilku podstawowych ubrań wymyśleć zupełnie nowe stylizacje. Mieliśmy pod ręką jeansy, białą koszulę, czarną spódnicę i jeszcze kilka prostych elementów. To było genialne zadanie na wyobraźnię, ponieważ musieliśmy zmienić funkcję konkretnego ubrania. Oznaczało to, że spodni nie mogliśmy włożyć na nogi, ale zrobić z nich np. kurtkę. Oczywiście nie musisz od dzisiaj nosić spodni na głowie, chodzi mi o zmianę podejścia. Spróbuj związać koszulę w pasie, obetnij nogawki, dodaj łaty lub wymień guziki.

Uporządkuj ubrania w garderobie

Porządkowanie i ponowne aranżowanie przestrzeni w garderobie zainspiruje Cię do nowych rozwiązań. Być może pomocne dla Ciebie będzie ułożenie ubrań kolorami, a nie typami. Dzięki temu od razu zobaczysz, co do siebie pasuje i jak możesz zestawić elementy. Porada szczególnie dobra dla wzrokowców. 🙂

Postaw sobie wyzwanie

Utwórz garderobę kapsułową na miesiąc, ogranicz się do małej ilości ubrań i sprawdź jak sobie z tym radzisz. Pod koniec miesiąca spisz wnioski. Przy małej ilości ubrań będziesz zmuszona użyć wyobraźni. Pamiętaj, aby ubrania, których nie nosisz schować albo jak ja, ukryć w drugiej części szafy (której nie otwieram).

Znajdź ubrania, które kochasz

Będę powtarzać do znudzenia. Znajdź ubrania, które uwielbiasz, dzięki czemu nie będziesz czuć potrzeby kupowania nowych. Ulubione rzeczy noś na każdą okazję, którą możesz i nie zostawiaj ładnych ciuchów na później. Masz sukienkę, którą kochasz? Noś ją nie tylko od święta, ale wystylizuj ją na co dzień.

Akcesoria mogą pomóc

Wiele stylistek podpowiada, że dodatki pomagają podrasować stylizację. I muszę się z nimi zgodzić. Jeżeli szybko nudzisz się ubraniami, spróbuj zestawić je z nowymi kolczykami, szalem, butami czy torebką. Podpowiem Ci również tańszy sposób: spróbuj nowego uczesania albo makijażu. Ja często, aby poczuć się wyjątkowo maluję usta w mocnym kolorze. Czuję się inaczej, mimo że mam na sobie zwykły codzienny zestaw.

Moim ubraniowym marzeniem, do którego obecnie dążę jest garderoba wypełniona rzeczami, które kocham. Jeżeli ubiorę się w sukienkę, którą wszyscy będą komplementować, będę chciała ją włożyć ponownie.


Może zainteresuje Cię również:

Już niedługo pojawi się ostatni krok ku lepszej modzie czyli kupuj lepiej.

W międzyczasie zapraszam na instagram. W ostatni wtorek uruchomiłam cykl na insta story, w którym pokazuję, co ciekawego znalazłam w secondhandach online. Dzięki temu możesz poznać ciekawe miejsca w sieci oferujące modę używaną, ale dobrej jakości.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *