Dresscode to zbiór zasad pisanych lub niepisanych dotyczących sposobu ubierania się w zależności od okoliczności. Istnieją różne reguły, które opisują dokładnie, w jaki sposób należy się ubrać na uroczystości oraz do pracy. Dzisiaj opowiem Wam o stroju biznesowym, który dzieli się na 3 kategorie: business formal, business casual oraz smart casual.
Różnie nazywa się poszczególne style biznesowe, ale ja wybrałam terminy, które, mam nadzieję, będą łatwiejsze do zapamiętania. Zajmę się tylko strojem dla kobiet, ale jeśli macie ochotę, to napiszę również o mężczyznach.
Profesjonalny biznesowy/formalny biznesowy*
Jest to najbardziej konserwatywny ubiór do pracy, najczęściej obowiązujący pracowników z branży finansowej, bankowości, administracji państwowej, polityków lub prezesów. Pracownik poprzez strój powinien identyfikować się z firmą i ją dobrze reprezentować.
Nie ma tu miejsca na przemycanie własnego stylu. Dominuje stonowana kolorystyka (granat, szarość, czerń, beż, fiolet, ciemny brąz i biel). Dużą wagę przywiązuje się do jakości. Ubrania pod żadnym warunkiem nie mogą wyglądać na znoszone, a materiały nie mogą zbyt łatwo ulegać zagnieceniom. Wybieramy szlachetne tkaniny jak jedwab i wełna. Fasony ubrań muszą być klasyczne, minimalistyczne. Kobiety mają do wybory komplety: spódnica + żakiet, spodnie + żakiet lub sukienka + żakiet. Obie części garderoby muszą mieć ten sam kolor. Należy zwrócić uwagę na długość spódnicy lub sukienki – musi sięgać kolan, ewentualnie kończyć się tuż na kolanem. Pod żakiet wkłada się gładkie topy lub koszule, które są dyskretne, z małym dekoltem i nieprzezroczyste. Wzory nie są mile widziane, chyba że drobne prążki. Możemy sobie pozwolić na jedwabną apaszkę lub szal, ale w stonowanych kolorach, jeśli wzorzyste to w kratkę lub paski. Kobiety zawsze muszą nosić matowe rajstopy. Bieliznę wybieramy bezszwową, gładką, tak aby nie była widoczna pod ubraniem. Biżuteria również nie może rzucać się w oczy, wybieramy tę drobną i elegancką. Jeśli chodzi o zegarki, to nośmy te na skórzanej bransolecie. Buty nie mogą być odkryte, żadne czółenka z odkrytymi palcami lub sandałki nie wchodzą w grę. Dopuszczalny jest obcas od 4 do 8 cm, nie więcej, a do spodni możemy pokusić się o oksfordki. Torebki też powinny być minimalistyczne, bez zbędnych ozdób i sprzączek, dobieramy ją do koloru butów. A jeśli dobieramy okrycie wierzchnie to należy zwrócić uwagę na długość płaszcza – zawsze musi zasłaniać spódnicę. W przypadku makijażu i fryzury zasady są dość surowe. Obowiązuje makijaż dyskretny, podkreślający urodę, ale nie zawierający krzykliwych kolorów. Paznokcie muszą być zadbane i pomalowane transparentnym lub jasnym lakierem. Dłuższe włosy należy upinać w koki lub zaczesywać do tyłu.
*Uwaga! Paradoksalnie styl biznesowy formalny należy do stylu nieformalnego. Może to być mylące, więc używam zamiennego słownictwa. Dress code dzieli się na 3 kategorie: nieformalny, koktajlowy (pół-formalny) oraz formalny, a każdy z nich dzieli się na kolejne kategorie. A styl biznesowy jest najbardziej formalny z nieformalnych. 😉
Business casual
Jest to mniej restrykcyjny styl biznesowy. Często stosowany w małych firmach lub na uczelniach. Tutaj możemy pozwolić sobie na więcej swobody. Business casual często nosi się też w formalnych środowiskach w tzw. casual Friday. Niektóre zasady ze stylu business professional nadal obowiązują, np. konieczność noszenia rajstop, długość spódnicy za kolano, zasłonięte ramiona, płytki dekolt, zakryte buty i umiar w dodatkach. Ale można pozwolić sobie na inne materiały i fasony np. miękkie koszule lub rozpinane sweterki. Nie trzeba nosić marynarki. Dopuszczalne są wzory np. na koszuli, ale niekontrastowe i dopasowane kolorystycznie do reszty stroju.
Smart casual
Trzeci i najbardziej swobodny rodzaj stroju biznesowego. Często stosowany w firmach, gdzie pracownicy nie stykają się na co dzień z klientem. Tutaj możemy nosić jeansy o prostym fasonie lub cygaretki i mniej formalne żakiety zrobione z bawełny lub tweedu. Spódnice mogą być krótsze, kończące się do 5 cm nad kolanem. Możemy wybrać sukienki o mniej klasycznym kroju, np. szmizjerki. Dopuszczalne są także miękkie sukienki z dzianiny. Buty mogą odkrywać pięty. Możemy wprowadzić kolorowe rajstopy a także bardziej wyrazistszą biżuterię. Ale nadal unikamy jaskrawości i ogromnych kolczyków lub naszyjników oraz butów sportowych. Smart casual łatwo nosić po pracy zmieniając szpilki na wygodne baleriny lub sneakersy.
0 komentarzy