Jak rozpocząć swoją przygodę z szafą kapsułową? Co zrobić, aby cieszyć się wieloma różnorodnymi stylizacjami przy użyciu niewielkiej ilości ubrań i dodatków?
Jak zacząć tworzyć szafę kapsułową? Oczywiście możesz umówić się ze mną na indywidualne kilkugodzinne spotkanie, w którym przejdę z Tobą krok po kroku cały proces i pokażę, w jakim kierunku powinnaś zmierzać. Ale możesz również samodzielnie zająć się tworzeniem swojej kapsuły.
A w poście Szafa kapsułowa możesz dowiedzieć się na czym polega tzw. kapsuła i dla kogo jest dedykowana.
Szafa kapsułowa – jak zacząć
Sortowanie i redukcja
Nie obędzie się od porządnego przeanalizowania wszystkich rzeczy, które posiadasz w szafie: poczynając od ubrań, odzieży wierzchniej, a kończąc na akcesoriach czyli butach, torebkach i biżuterii. Najlepiej jeśli zaczniesz od elementów, które najczęściej nosisz, ponieważ to właśnie one pokażą Ci, co lubisz i co jest dla Ciebie niezbędne. Później zastanów się, których ubrań nie nosiłaś od ponad roku. Sprawdź czy część ciuchów nie jest przypadkiem zniszczona bądź niedopasowana rozmiarowo. Samodzielna analiza nie jest najłatwiejszym zadaniem, ponieważ nie każda z nas potrafi patrzeć z dystansem na swój wizerunek, ale nie jest niemożliwa. Po dokładnej selekcji i przesortowaniu, powieś lub połóż rzeczy w jednym miejscu i policz. Liczba ubrań wchodzących do Twojej kapsuły jest zależna całkowicie od Twojej decyzji, ale nie przesadzaj z tą ilością! Moim zdaniem najlepiej oscylować wokół 34 do maks. 60 elementów, jeśli oczywiście wszystkie wybrane rzeczy nosisz.
Wybierz swoją bazę
Szafa kapsułowa zwykle składa się z elementów bazowych z niewielkim udziałem tzw. wyróżników. Najłatwiej przejść kolejno po każdej z kategorii: spodnie, spódnice, sukienki, swetry, t-shirty i topy, longsleevy, odzież wierzchnia, buty, torebki, inne akcesoria oraz biżuteria. Z każdej kategorii wybierz elementy, które łatwo stylizuje się z innymi (z minimum trzema innymi elementami) , są uniwersalne, dobrej jakości, czujesz się w nich sobą. Bazowe ubrania to takie, które są raczej gładkie, jednolite, bez wzorów, w stonowanych kolorach. Wymienione cechy znacznie ułatwiają późniejsze stylizowanie.
Zbuduj szafę kapsułową
W internecie bez problemu odnajdziesz przykładowe garderoby kapsułowe stworzone przez blogerki. W budowaniu swojej garderoby możesz się śmiało nimi inspirować. Szafę kapsułową budujesz oczywiście biorąc pod uwagę porę roku.
Wiosenna szafa kapsułowa – moja propozycja:
- 4 t-shirty
- 2 topy
- 1 kardigan
- 1 sweter
- 2 bluzki z długim rękawem
- 1 marynarka
- 2 koszule
- kurtka jeansowa
- ramoneska
- płaszcz wiosenny
- 2 sukienki
- 3 spódnice
- 5 par spodni
- 4 pary butów
- 2 torebki
- 1 chusta
= 33 elementy
W trakcie wyboru ubrań do swojej kapsuły pamiętaj o kilku istotnych kwestiach: 1) staraj się ograniczyć paletę kolorów, 2) wybierz od dwóch do trzech wzorów, 3) wybierz fasony, które są wygodne i dostosowane do Twojego trybu życia.
Stwórz listę zakupów
Jeżeli po przeglądzie szafy i decyzji, co znajdzie się w Twojej szafie kapsułowej, czujesz, że potrzebujesz dokupić kilka elementów, zrób listę zakupów. Pod żadnym warunkiem nie idź na sklepu odzieżowego bez swojego spisu (najlepiej stwórz go w telefonie, aby mieć zawsze pod ręką). Ochroni Cię to przed nieplanowanymi zakupami. Staraj się inwestować w elementy dobrej jakości, sprawdzaj składy na metkach. I nie idź na kompromisy, ponieważ dzięki temu zbudujesz szafę kapsułową swoich marzeń. Pamiętaj także, że niektóre elementy np. spodnie lub swetry mogą uzupełniać całoroczną szafę kapsułową.
Wszystkie posty w temacie szafy kapsułowej:
Podstawy szafy kapsułowej – góry
Podstawy szafy kapsułowej – doły
10 błędów, jakie popełniasz budując szafę kapsułową
Dlaczego warto robić moodboard stylu
Powyższe wskazówki nie stanowią recepty dla każdej kobiety. Indywidualne porady uzyskasz dzięki konsultacji ze mną. Prowadzę konsultacje również online.
0 komentarzy