Wzory – podstawowe zasady łączenia wzorów

Nie ściemniam, odpowiednie miksowanie wzorów jest sztuką. Ale możesz ją opanować, dzięki moim wskazówkom. Przygotowałam dla Ciebie kilka podstawowych podpowiedzi, w jaki sposób mieszać wzory, aby zachować harmonię. Wzory bywają problematyczne, ponieważ wizualnie wprowadzają chaos, dlatego tak istotne jest, aby miksować je umiejętnie. Jak to zrobić?

Wzory czarno-białe miksuj razem

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z miksowaniem wzorów, na początek proponuję Ci miksowanie 2 lub nawet 3 wzorów czarno-białych. Takie stylizacje są wciąż spójne i efektowne. Najciekawsze jest to, że nie ma znaczenia jaki ten czarno-biały wzór będzie: możesz wykorzystać paski, kratkę, groszki, zebrę i wszelakie inne bliżej nieokreślone „maziaje”

wzory czarno-białe

Czerń, biel + kolorowy wzór

Czerń i biel są barwami achromatycznymi (czyli w rzeczywistości nie posiadają koloru). Dzięki tej właściwości są odpowiednim płótnem dla innych barw. Dlatego weź jeden wzór czarno-biały i połącz go z drugim kolorowym wzorem.

wzory czarno-białe + kolor

Spójrz na kolor

Połącz ze sobą dwa wzory, w których dominuje jeden kolor. Zamiast na wzór, zwróć przede wszystkim uwagę na barwę wzorów. Dzięki temu prostemu zabiegowi, stylizacja nadal zachowa harmonię.

kolor a nie wzór - wzory - łączenie

Łącz wzory wybierając jeden wspólny kolor

Kiedy już opanujesz powyższe miksowanie, możesz pobawić się w miksowanie wzorów, wybierając jeden wspólny kolor. Przykład? Jeśli mam wzór w czerwone kwiaty z zielonymi łodygami, drugi pasujący wzór mógłby zawierać zieleń, tak, aby odpowiadać temu pierwszemu. Łatwiej to zobaczyć na przykładach poniżej.

łącz wzory wybierając jeden dominujący kolor

Wzór panterki traktuj niczym bazę

Wzór panterki jest bardziej uniwersalny niż się tego spodziewasz. Zwierzęce cętki zachowują się niemal jak baza i właśnie tak mogą być postrzegane. Najprawdopodobniej ta wyjątkowa właściwość wynika z istnienia bazowych kolorów na tym wzorze (mamy tu beże, brązy i czernie). Stylizacje z panterką są ekstrawaganckie, ale wyjątkowe. Jeśli chcesz uniknąć kiczu, łącz cętkowany wzór z rzeczami klasycznymi np. marynarką w kratkę.

wzory panterki jako baza

Miksuj 3 kolory

Czas na najwyższy poziom wtajemniczenia ;). Możesz zabrać się za łączenie 3 wzorów w jednej stylizacji. Zacznij od łatwiejszych rozwiązań i jako trzeci dodaj wzór monochromatyczny albo neutralny. Możesz także skorzystać z zasady, gdzie jeden kolor powtarza się na co najmniej dwóch wzorach.

łącz 3 wzory jednocześnie

Może zainteresuje Cię także:

1 komentarz

  1. Borgio

    Bardzo przydatny, a zarazem inspirujący post – wzory to nie taki prosty “temat”, jak mogłoby się wydawać, a posiłkując się przedstawionymi przykładami dużo łatwiej ograć je i to na wiele różnych sposobów. Dzięki! 🙂

    Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *